Антибіотики — це препарати, які вбивають бактерії або зупиняють їхній розвиток, допомагаючи захисній системі організму протистояти захворюванню. Вони можуть не тільки атакувати клітинні стінки мікроорганізмів, а й впливати на їхній обмін речовин.
Поділ антимікробних препаратів на групи базується переважно на класифікації збудників інфекційних захворювань. Існують антибіотики з антибактеріальною, протипротозойною, протигрибковою і протипухлинною активністю. Ця активність не є постійною, з часом бактерії стають стійкими до препаратів — це явище називається резистентністю. Цей процес закономірний, однак безвідповідальне вживання антибіотиків значно його пришвидшує.
Основні групи антибіотиків
Лікар призначає при:
ангіні; загостренні хронічного тонзиліту; гострому середньому отиті; синуситі загостренні хронічного бронхіту; позалікарняній пневмонії; скарлатині; інфекціях шкіри; гострому циститі, пієлонефриті та інших бактеріальних інфекція
Пеніциліни
Особливості: малотоксичні антибіотики широкого спектра дії.
Найчастіші побічні ефекти: алергічні реакції.
Основні протипоказання: індивідуальна непереносимість.
Що потрібно знати
препарати цієї групи частіше за інші антибіотики викликають алергію. Можлива реакція відразу на кілька препаратів з цієї групи. При появі висипу, кропив'янки або інших проявів алергії припиніть прийом антибіотика і якомога швидше зверніться до лікаря;
пеніциліни — одна з небагатьох груп антибіотиків, яку можна застосовувати вагітним жінкам і дітям з раннього віку;
препарати, до складу яких входить амоксицилін, знижують ефективність протизаплідних таблеток.
Що потрібно знати
викликають алергію рідше, ніж пеніциліни. Але у людини з алергією на пеніцилінову групу антибіотиків може розвинутися так звана перехресна алергічна реакція на цефалоспорини
можна застосовувати вагітним жінкам і дітям (для кожного препарату існують свої обмеження за віком). Деякі цефалоспорини дозволені з народження
Особливості: антибіотики широкого спектру дії. В основному застосовуються внутрішньом'язово і внутрішньовенно при пневмоніях і багатьох інших тяжких важких інфекціях в терапії, хірургії, урології, гінекології.
Макроліди
Лікар призначає при:
бронхіті, пневмонії для людей старше 5 років ангіні загостренні хронічного тонзиліту гострому середньому отиті синуситі загостренні хронічного бронхіту кашлюку
Особливості: антибіотики, що застосовуються в основному в формі таблеток і суспензій. Діють трохи повільніше, ніж антибіотики інших груп. Це пов'язано з тим, що макроліди не вбивають бактерії, а припиняють їх розмноження. Рідко викликають алергію.
Найчастіші побічні ефекти: біль та дискомфорт у животі, нудота, діарея, алергічні реакції.
Основні протипоказання: індивідуальна непереносимість.
Що потрібно знати
стійкість мікроорганізмів до макролідів розвивається досить швидко Тому не варто повторювати курс лікування препаратами цієї групи протягом трьох місяців.
деякі з препаратів цієї групи можуть впливати на активність інших ліків, а також гірше засвоюватися при взаємодії з їжею. Тому перед застосуванням макролідів треба слідувати вказівкам лікаря та уважно читати інструкцію.
Фторхінолони
Лікар призначає при:
гострому зовнішньому отиті синуситі загостренні хронічного бронхіту дизентерії сальмонельозі цитститі, пієлонефриті аднекситі хламідіозі та інших бактеріальних захворюваннях
Особливості: потужні антибіотики, які призначають найчастіше при важких формах перебігу інфекції. Можуть порушувати формування хрящів, в зв'язку з чим протипоказані дітям і майбутнім мамам..
Найчастіші побічні ефекти: алергічні реакції, болі в сухожиллях, м'язах і суглобах, біль і дискомфорт в животі, нудота, діарея, сонливість, запаморочення, підвищення чутливості до сонячних променів.
Основні протипоказання: ндивідуальна непереносимість, вагітність, годування груддю, вік до 18 років.
Важлива інформація для пацієнта
фторхінолони для прийому всередину слід запивати повною склянкою води, а в цілому в період лікування пите не менше 1,5 л на добу.
для повного засвоєння треба приймати препарати не менш ніж за 2 години до або через 6 годин після прийому антацидів (засобів від печії та лікування багатьох захворювань шлунку), препаратів заліза, цинку, вісмуту;
важливо уникати потрапляння сонячних променів на відкриту шкіру під час застосування препаратів і протягом не менше 3 днів після закінчення лікування.
Резистентність бактерій до антибіотиків вже набула статусу глобальної проблеми. Всьому виною — безвідповідальне та безконтрольне вживання антимікробних препаратів. Щоб не пришвидшувати розвиток резистентності, пам'ятайте, що антибіотики має призначати лише лікар. Дізнатися більше про явище резистентності можна тут, а прочитати більше про відповідальне вживання антибіотиків можна тут.
Наш сайт використовує файли cookie, які дозволяють зробити роботу з клієнтом більш точною і приємною
Добре, дякую
Цей сайт розроблено в рамках інформаційної кампанії, що здійснюється Центром громадського здоров'я Міністерства охорони здоров'я України та бюро ВООЗ в Україні.