A
W
A
R
E

Є план: боротьба з антимікробною резистентністю у різних країнах

AWaRe — нова класифікація антибіотиків ВООЗ, до якої увійшли три групи препаратів: Access (доступу), Watch (спостереження), Reserve (резерву). Головна мета — покращити лікування антимікробними препаратами: збільшити доступ та знизити рівень розповсюдженості інфекційних хвороб, що викликані мікроорганізмами з резистентністю.
В наш час мікроорганізми, що є збудниками поширених захворювань людини — туберкульозу, ВІЛ/СНІДу, малярії, венеричних захворювань, інфекцій сечовивідних шляхів, пневмонії, інфекцій кровотоку та кишкових інфекцій — вже набули резистентності до широкого спектру антимікробних препаратів. Лікарі вимушені частіше призначати ліки «останньої надії», які:
коштують дорожче;
мають більше побічних дій;
недоступні або відсутні в країнах з низьким і середнім рівнем доходу.
Деякі випадки туберкульозу та гонореї були стійкими навіть до антибіотиків останньої генерації.
Програма AWaRe — це глобальний план дій, що має стати основою для формування національних планів боротьби з антимікробною резистентністю. Кожна країна, що запроваджує AWaRe, має оптимізувати національний перелік препаратів відповідно до нової класифікації.

В Україні національний перелік на 80% базується на вимогах ВООЗ. Частина препаратів не включені до списку через локальні особливості. Наприклад, вакцини від тропічних хвороб не актуальні для України. Ознайомитися з переліком препаратів та їх сумісністю з вимогами ВООЗ різних країн можна тут.

Всесвітня асамблея охорони здоров'я ВООЗ визначила п'ять цілей для подолання боротьби з резистентністю:
покращити обізнаність та розуміння антибіотикорезистентності через ефективну комунікацію, освіту та практику;
зміцнити освітню та доказову бази шляхом спостереження та досліджень;
зменшити частоту зараження через ефективні заходи санітарії, гігієни та профілактики інфекцій;

Одна класифікація для всіх країн

оптимізувати використання антимікробних лікарських засобів для здоров'я людини та тварин;
розробити економічну базу для стійких інвестицій, яка б враховувала потреби всіх країн, та збільшити інвестиції в розробку нових препаратів.
Антимікробні препарати групи Access повинні становити щонайменше 60% національного споживання до 2023 року. Це допоможе не тільки знизити витрати на ефективні антибіотики, а й зробити їх доступнішими.

AWaRe має підтримку G20. Це важливий показник у новому п'ятирічному плані ВООЗ для вимірювання прогресу країн у боротьбі з антибіотикорезистентністю. До впровадження плану вже приєдналися:
1) Бангладеш.
2) Німеччина.
3) Мальдіви.
4) Швейцарія.
5) Велика Британія.
6) Танзанія.

Плани на майбутнє

Впровадивши класифікацію AWaRe, країни отримають план дій щодо використання антибіотиків на національному рівні. Після цього у політичних діячів з'являються інструменти для адаптації програми до місцевих потреб, а лікарі мають чіткі вказівки: що потрібно призначати та коли. Щоб загальними зусиллями призупинити розвиток резистентності, кожна країна має:
контролювати та повідомляти про використання антибіотиків в аптеках та лікарнях, використовуючи категорії AWaRe для оцінки та встановлення нових цілей;
прийняти індекс AWaRe як частину національної програми нагляду за антибіотиками для поліпшення доступу до основних антимікробних препаратів;
слідкувати, щоб національні та місцеві нормативно-правові акти враховували перелік основних лікарських засобів ВООЗ та застосовували класифікацію AWaRe у своїх рекомендаціях;
включити категорії AWaRe в програми навчання для медичних працівників;
постійно моніторити, як використовуються антибіотики у ветеринарній та сільськогосподарській галузях, відповідно до переліку ВООЗ, та регулярно звітувати.
У країнах з низьким рівнем доходу ефективні та доступні антимікробні препарати грають головну роль у порятунку життя хворих дітей. Деякі найпоширеніші дитячі захворювання в цих країнах — малярія, пневмонія, інші інфекційні захворювання дихальної системи та дизентерія — вже не можна вилікувати. Розглянемо декілька ключових цифр щодо розвитку резистентності у світі:

Статистика та прогнози

Щороку проводиться Всесвітній тиждень боротьби з антимікробною резистентністю. Його мета — підвищити обізнаність щодо проблеми стійкості до антибіотиків та популяризувати інформацію серед громадськості, медичних працівників та політиків. Ця ініціатива є частиною глобального плану дій боротьби з резистентністю.
2,4 млн жителів Австралії, Європи та Північної Америки можуть загинути через антимікробну резистентність вже протягом наступних 30 років;
40-60% інфекцій вже не лікуються за допомогою антибіотиків у країнах з низьким та середнім рівнем доходу, коли частка стійких до антибіотиків мікроорганізмів у країнах ОЕСР — 17%;
671 689 стійких до антимікробних препаратів бактерій було зафіксовано у 2015 році в країнах ЄС.
Наш сайт використовує файли cookie, які дозволяють зробити роботу з клієнтом більш точною і приємною
Добре, дякую
Close
Цей сайт розроблено в рамках інформаційної кампанії, що здійснюється Центром громадського здоров'я Міністерства охорони здоров'я України та бюро ВООЗ в Україні.