Що таке антибіотики і що вони роблять
Це речовини, які пригнічують ріст найпростіших мікроорганізмів. Роблять вони це, руйнуючи клітинні стінки бактерій, ядра їхніх клітин, нуклеїнові зв'язки, пригнічують синтез білка і так далі. Тому головний міф про антибіотики: те, що вони допомагають від грипу, ГРВІ та інших вірусів — повна нісенітниця. Адже віруси це небілкова форма життя. Простіше кажучи, антибіотики борються з живим, а віруси — це не живе.
Тепер про термінологію. Слово "антибіотики" з грецької перекладається як "проти життя". Зараз у медицині та медичній літературі цей термін вважається застарілим, а актуальна назву цієї групи ліків — протимікробні препарати.
Звідки вони беруться
Крім кількох синтетичних антибіотиків, які з нуля створюються в лабораторії, всі ці препарати робить природа. Якщо пеніцилін виділили з цвілевих грибів, то в основному, всі антимікробні препарати вчені знайшли в грунтах.
Звідки ж вони там беруться? Сюрприз: їх виробляють бактерії. Так, бактерії виділяють речовини, які вбивають бактерії. Тут все теж як у людей — йде війна, війна за екологічну нішу та ресурси в цій ніші. Мікроби вбивають своїх сусідів та займають їх территорію.
Існує багато антибіотиків, які можуть діяти не тільки проти бактерій, але і вбивати будь-які живі клітини — в тому числі й людські. Такі препарати, звичайно, не використовують у медицині.
Класифікація
Є багато наукових класифікацій антимікробних препаратів: за хімічною структурою, за діючою речовиною, спектру або способу дії. Але цю інформацію правильно інтерпретувати можуть тільки лікарі. Рядовим потенційним користувачам цих препаратів важливі тільки дві — і то, для загального розвитку, адже призначати антибіотики може тільки лікар.
Перша — класифікація за характером впливу на клітину. Тут всього два види препаратів: бактеріостатичні — від їх дії бактерії залишаються живі, але більше не можуть розмножуватися, та бактерицидні — від них бактерії гинуть, а потім виводяться з організму.
Друга — це AWaRe — нова класифікація Всесвітньої організації охорони здоров'я, в яку входять 180 ефективних антибіотиків.
Access (доступу). Препарати з цього списку рекомендовані до лікування найбільш поширених інфекційних захворювань (наприклад, пневмонії) та знаходяться у масовому доступі. Антибіотики цієї групи мають найкращий терапевтичний ефект;
Watch (спостереження). Препарати для більш вузького переліку бактеріальних захворювань, серед яких: інфекції верхніх дихальних шляхів, гострий бактеріальний синусит або бактеріальний бронхіт;
Reserve (резерву). В цю групу входять 8 препаратів, серед яких колістин та цефалоспоринові антибіотики. Резервні антибіотики призначаються виключно при тяжких бактеріальних захворюваннях.
Повну класифікацію антибіотиків можна подивитися
тут.