A
W
A
R
E

Як працюють антибіотики

Люди воюють одне проти одного вже довго. Почали вони цю справу ще у під час мезоліту: 8 – 15 тисяч років тому. Але це стосовно війни людей з людьми. Протистояння з бактеріями триває весь час нашого та їхнього існування — і вважається, що за цей час бактеріальні інфекції забрали більше життів, ніж всі війни разом узяті.

А потім у людства з'явилося суперзброя. Антибіотики. Несистемно люди користуються антибіотиками десятки тисяч років, але промислове їх виробництво почалося в ХХ сторіччі. З того часу протимікробні препарати щодня рятують безліч життів, але ми знаємо про них неприпустимо мало. У цьому матеріалі ми розповімо що це взагалі таке і як воно працює.

Що таке антибіотики і що вони роблять

Це речовини, які пригнічують ріст найпростіших мікроорганізмів. Роблять вони це, руйнуючи клітинні стінки бактерій, ядра їхніх клітин, нуклеїнові зв'язки, пригнічують синтез білка і так далі. Тому головний міф про антибіотики: те, що вони допомагають від грипу, ГРВІ та інших вірусів — повна нісенітниця. Адже віруси це небілкова форма життя. Простіше кажучи, антибіотики борються з живим, а віруси — це не живе.

Тепер про термінологію. Слово "антибіотики" з грецької перекладається як "проти життя". Зараз у медицині та медичній літературі цей термін вважається застарілим, а актуальна назву цієї групи ліків — протимікробні препарати.

Звідки вони беруться

Крім кількох синтетичних антибіотиків, які з нуля створюються в лабораторії, всі ці препарати робить природа. Якщо пеніцилін виділили з цвілевих грибів, то в основному, всі антимікробні препарати вчені знайшли в грунтах.

Звідки ж вони там беруться? Сюрприз: їх виробляють бактерії. Так, бактерії виділяють речовини, які вбивають бактерії. Тут все теж як у людей — йде війна, війна за екологічну нішу та ресурси в цій ніші. Мікроби вбивають своїх сусідів та займають їх территорію.

Існує багато антибіотиків, які можуть діяти не тільки проти бактерій, але і вбивати будь-які живі клітини — в тому числі й людські. Такі препарати, звичайно, не використовують у медицині.

Класифікація

Є багато наукових класифікацій антимікробних препаратів: за хімічною структурою, за діючою речовиною, спектру або способу дії. Але цю інформацію правильно інтерпретувати можуть тільки лікарі. Рядовим потенційним користувачам цих препаратів важливі тільки дві — і то, для загального розвитку, адже призначати антибіотики може тільки лікар.

Перша — класифікація за характером впливу на клітину. Тут всього два види препаратів: бактеріостатичні — від їх дії бактерії залишаються живі, але більше не можуть розмножуватися, та бактерицидні — від них бактерії гинуть, а потім виводяться з організму.

Друга — це AWaRe — нова класифікація Всесвітньої організації охорони здоров'я, в яку входять 180 ефективних антибіотиків.
Access (доступу). Препарати з цього списку рекомендовані до лікування найбільш поширених інфекційних захворювань (наприклад, пневмонії) та знаходяться у масовому доступі. Антибіотики цієї групи мають найкращий терапевтичний ефект;
Watch (спостереження). Препарати для більш вузького переліку бактеріальних захворювань, серед яких: інфекції верхніх дихальних шляхів, гострий бактеріальний синусит або бактеріальний бронхіт;
Reserve (резерву). В цю групу входять 8 препаратів, серед яких колістин та цефалоспоринові антибіотики. Резервні антибіотики призначаються виключно при тяжких бактеріальних захворюваннях.
Повну класифікацію антибіотиків можна подивитися тут.

Як вони перестануть працювати

Адаптація організмів — це еволюція, а мікроби адаптуються і еволюціонують швидко. Тож антибіотики стають все менш ефективними, а мікроби — більш стійкими. Це і є антибіотикорезистентність. А нових антибіотиків вчені ще не винайшли.

Бактерії навчаються самі та навчають інших бактерій, навіть інших видів — ось у кого б людству повчитися взаємовиручці. Безвідповідальне використання людьми антимікробних препаратів прискорює ріст резистентності. Тут людство програло велику битву — антибіотики незабаром зовсім припинять працювати.

ВООЗ називає стійкість до антибіотиків однією з головних проблем для глобальної охорони здоров'я. Від захворювань, що викликані стійкими до антибіотиків бактерій щороку помирає 700 тисяч людей. Якщо продовжити безвідповідально поводитися з цими препаратами, незабаром вони зовсім перестануть працювати і ми залишимося з бактеріями сам на сам.

Зупинити резистентність ми вже не можемо — тут без варіантів. Єдине, що в наших силах — уповільнити її розвиток, і дати вченим час розробити нові препарати для боротьби з бактеріями. Для цього потрібно пам'ятати одну просту річ: призначати антибіотики — це справа лікаря.
Наш сайт використовує файли cookie, які дозволяють зробити роботу з клієнтом більш точною і приємною
Добре, дякую
Close
Цей сайт розроблено в рамках інформаційної кампанії, що здійснюється Центром громадського здоров'я Міністерства охорони здоров'я України та бюро ВООЗ в Україні.