A
W
A
R
E

Нові антибіотики: дослідження, розробка, випуск

Зменшення приватних інвестицій та відсутність інновацій у розробці антибіотиків підривають зусилля у боротьбі з резистентністю бактерій до антимікробних препаратів.
ВООЗ наголошує, що через стійкість до антибіотиків, необхідно створити нові ефективні ліки. 60 препаратів, які зараз знаходяться у розробці, (50 антибіотиків та 10 препаратів біологічного походження) приносять мало користі для чинних терапевтичних практик, та недостатньо ефективні проти грамнегативних бактерій, що є найбільш стійкими. Хоча доклінічні розробки є більш інноваційними, пройдуть роки, перш ніж вони з'являться у загальному доступі.

«Ще ніколи загроза антимікробної резистентності не була настільки масштабною, а потреба в рішеннях — настільки нагальною. Зараз проводяться численні ініціативи щодо зупинення розвитку резистентності, але нам також потрібна підтримка країн та фармацевтичної індустрії для сприяння постійного фінансування та проведення досліджень щодо появи нових лікарських засобів», — каже доктор Тедрос Адханом Гебрейєс, генеральний директор ВООЗ.

У звіті (Антибактеріальні засоби в клініці — аналіз розробки антибактеріальних препаратів та додаткова публікація «Антибактеріальні засоби на доклінічному етапі розробки») зазначено, що дослідженням та розробкою нових антибіотиків займаються переважно малі або середні підприємства.

Огляд клінічного розвитку

ВООЗ у 2017 році опублікувала список пріоритетних патогенів: 12 класів бактерій та Mycobacterium tuberculosis становлять більший ризик для здоров'я людини, оскільки вони вже стійкі до більшості методів лікування. Список був розроблений групою незалежних експертів під керівництвом ВООЗ, щоб заохотити медичну спільноту розробити інноваційні методи боротьби з цими резистентними бактеріями.

З 50 антибіотиків, що перебувають у стадії розробки, 32 є потенційно активними по відношенню до бактерій. Саме вони пріоритетні для ВООЗ. Але більшість має обмежені переваги у порівнянні з наразі ефективними антибіотиками. Два з них активні проти стійких до лікарських засобів грам-негативних бактерій, які швидко поширюються та потребують термінових рішень.

Грамнегативні бактерії, такі як Klebsiella pneumoniae та Escherichia coli, можуть спричинити важкі та часто смертельні інфекції, що особливо небезпечні для людей зі слабкою або ще не повністю розвиненою імунною системою: для новонароджених, людей, що старіють і людей, які перенесли операцію та лікування раку.

Зараз існує дефіцит препаратів, які борються проти високостійкої NDM-1 (Металло-бета-лактамази з Нью-Делі). У переліку є лише три антибіотики. NDM-1 робить бактерії стійкими до широкого кола антимікробних препаратів, включно з класом карбапенемів, які сьогодні є останньою лінією захисту проти стійких до антибіотиків бактеріальних інфекцій.

«Важливо зосередити державні та приватні інвестиції на розробці нових методів лікування, ефективних проти мультирезистентних бактерій. Зараз у нас брак варіантів. Та навіть коли ми отримаємо нові методи лікування, необхідно зробити так, щоб вони були доступні для всіх, хто їх потребує», — каже професор Ханан Балхі, помічник генерального директора ВООЗ з проблеми стійкості до протимікробних препаратів.

Більш позитивні результати показують антибактеріальні препарати для лікування туберкульозу та діареї. Більш ніж половина антибіотиків відповідає всім інноваційним критеріям, визначеним ВООЗ.

Огляд препаратів, які перебувають на доклінічному етапі

Доклінічні дослідження препаратів демонструють більш інноваційні та різноманітні підходи. Для лікування пріоритетних патогенів ВООЗ вже розроблено 252 агенти.

Однак препарати ще проходять тестування та дослідження і все ще потребують доказів ефективності та безпеки. Відповідно до оптимістичного сценарію у звіті, перші 2-5 антибіотиків стануть доступними приблизно через 10 років.

ВООЗ проти AMR

Нових методів лікування недостатньо для боротьби з антимікробною резистентністю. Тому, щоб поліпшити рівень освіченості щодо профілактики та контролю інфекцій, ВООЗ разом з партнерами запустили глобальну кампанію. Мета — не лише актуалізувати проблему та розробити нову базу препаратів, а й сприяти належному використанню чинних та майбутніх антибіотиків.

У галузі досліджень та розробок ВООЗ та Ініціатива щодо боротьби з забутими хворобами (DNDi) створили Глобальне партнерство з досліджень та розвитку антибіотиків (GARDP). Це некомерційна організація, що займається дослідженням та розробкою нових і вдосконаленням наявних антибіотиків для боротьби зі стійкими інфекціями. GARDP співпрацює з більш ніж 50 партнерами в державному та приватному секторах у 20 країнах. Головна мета — розробити та забезпечити ефективний доступ до лікування, сприяючи відповідальному використанню антибіотиків для всіх, хто їх потребує. До 2025 року планується створити 5 нових препаратів.

Також у рамках глобальної кампанії по боротьбі з резистентністю до антибіотиків у 2019 році ВООЗ розробила оновлену класифікацію антимікробних препаратів AWaRe. Дізнатися більше про три групи антимікробних препаратів можна тут.
Наш сайт використовує файли cookie, які дозволяють зробити роботу з клієнтом більш точною і приємною
Добре, дякую
Close
Цей сайт розроблено в рамках інформаційної кампанії, що здійснюється Центром громадського здоров'я Міністерства охорони здоров'я України та бюро ВООЗ в Україні.