A
W
A
R
E

Ожиріння, антибіотики і кишкова мікробіота — який зв'язок?

Ожиріння у сучасному світі вже не просто хвороба багатьох людей. Це явище набуло масштабів епідемії. Дослідження показують, що число людей з надмірною вагою або ожирінням продовжує рости у всьому світі. Через багатогранну природу ожиріння немає єдиного або простого рішення для боротьби з ним.

Якщо тенденції, що виникли після 2000 року, збережуться, ймовірність досягнення глобальної мети зменшення ожиріння практично наближається до нуля. У цьому випадку до 2025 року глобальна поширеність ожиріння досягне 18% серед чоловіків і 21% серед жінок. Важке ожиріння перевищить 6% у чоловіків та 9% у жінок.

Ця пандемія ожиріння — серйозний виклик і він спонукає вчених і медпрацівників до більш ґрунтовних досліджень цього питання. І виявилося, що крім генетичних факторів та способу життя, одним з головних патогенних факторів у розвитку ожиріння є порушення балансу кишкової мікробіоти (КМ).

Не просто хвороба, а вже епідемія

В шлунково-кишковому тракті дорослої людини проживає 1014 бактерій. Це у 10 разів менше ніж загальна кількість клітин в організмі. Це все і називається кишковою мікробіотою. Вона — це 2 – 4 тисячи видів бактерій, в основному анаеробних.

Кишечник новонародженого стерильний, але за останніми дослідженнями, деякі бактерії здатні проникати через плацентарний бар'єр і колонізувати кишківник. Встановлено, що важливий вплив на склад КМ немовляти й індекс маси тіла можуть мати не тільки спосіб народження, а й гестаційний термін при народженні, склад дієти і прийом антибіотиків.

У дорослих мікробіота є відносно стабільною, однак змінюється через харчування особливості генотипу, імунні і метаболічні функції, та ось ми і дійшли до нашої теми — застосування різних лікарських засобів, зокрема антибіотиків. Встановлені відмінності складу КМ у повних і худих людей дають зрозуміти, що кишковий дисбіоз сприяє розвитку ожиріння. А у ожиріння не дуже хороші наслідки.

Нові епідеміологічні дослідження довели, що вживання антибіотиків пов'язано з підвищеним ризиком надмірної ваги і ожиріння. Але розлади мікрофлори кишківника розвиваються не тільки внаслідок антибіотикотерапії. Антимікробні препарати широко використовуються у сільському господарстві як стимулятори росту: вони накопичуються в м'ясі тварин і птиці, а ми його їмо.

Кишкова мікробіота

Дослідження, опубліковане в британському журналі "New Scientist", говорить, що часте застосування препаратів з антибактеріальними властивостями може сприяти розвитку ожиріння. Це, на думку експертів, може бути викликано тим, що антибіотики зменшують кількість корисної мікрофлори, що знаходиться в кишковому тракті.

Ряд досліджень, проведених на мишах, показав, що використання антибіотиків призводить до збільшення ваги тварин. Це не дивно, якщо врахувати загальновідомий факт, що антибіотики часто застосовуються з метою прискорення росту і набору ваги тварин, яких вирощують на забій.

Вчені з Університету Нью-Йорка вводили мишам антибіотики, подібні до тих, що часто призначають дітям. У порівнянні з контрольною групою, ці тварини мали більш низький рівень Т-лімфоцитів, які відповідають за імунну відповідь в організмі. А ожиріння також тісно пов'язане зі зниженням кількості Т-лімфоцитів.

Результати ще одного дослідження, опублікованого в журналі International Journal of Obesity, під час якого датські вчені спостерігали за станом здоров'я 28 тисяч новонароджених, показали, що у дітей, які приймали антибіотики протягом 6 місяців після народження, зростала ймовірність набрати зайву вагу протягом наступних 7 років — незалежно від ваги їх матерів.

Епідеміологічні дослідження підтвердили гіпотезу про те, що вплив антибіотиків в ранній період життя пов'язаний з підвищеним ризиком ожиріння. При дослідженні більше 28 тисяч пар «мати – дитина» датської національної когорти новонароджених було встановлено, що вплив антибіотиків на дітей протягом перших 6 місяців пов'язаний з підвищеним ризиком появи надмірної ваги у віці 7 років — і цей ефект у хлопчиків був більш вираженим, ніж у дівчаток.

Що говорять вчені

Серед факторів, які впливають на ризик дитячого ожиріння: індекс маси тіла матері до вагітності, склад раціону, фізична активність, тривалість сну, час перед телевізором і так далі. Тепер почали розглядати і вплив колоній мікроорганізмів, які живуть у кишківнику дитини. Останні дані досліджень говорять, що склад мікрофлори кишківника може впливати на обмін речовин, імунний захист, і навіть на ріст дитини.

При цьому дослідники не знайшли зв'язку між ожирінням і антибіотиками вузького спектру дії, які призначені тільки для боротьби з певними видами бактерій. Як відомо, такі препарати найменше шкодять мікрофлорі кишківника. Але для антибіотиків широкого спектру дії зв'язок з дитячим ожирінням очевидний.

Фактори і механізм впливу

Частота ожиріння і надмірної маси тіла в даній групі склала:
у 2 роки: 10% з ожирінням і 23% з надмірною масою тіла;

у 3 роки: 14% з ожирінням і 30% з надмірною масою тіла;

у 4 роки: 15% з ожирінням і 33% з надмірною масою тіла.
Є такі гіпотези, що пояснюють вплив антимікробних препаратів на розвиток ожиріння:
живильні речовини ефективніше засвоюються через більш тонкий кишковий епітелій і порушують його проникнисть;

живильні речовини зберігаються через скорочення конкуруючих мікроорганізмів;

зменшується кількість або усуваються мікроорганізми, відповідальні за субклінічні інфекції;

знижується кількість бактерій, що виділяють токсини і метаболіти;

зміна активності бактеріальних ферментів, які покращують ефективність метаболізму продуктів харчування.
Таким чином, з'являється все більше доказів ролі мікроорганізмів кишечника щодо перетворення енергії поживних речовин і їх наслідків для ожиріння. Тож крім стійкості бактерій до препаратів, ще є такий неочевидний ризик, тож важливо пам'ятати: призначати антибіотики — справа лікаря.
Наш сайт використовує файли cookie, які дозволяють зробити роботу з клієнтом більш точною і приємною
Добре, дякую
Close
Цей сайт розроблено в рамках інформаційної кампанії, що здійснюється Центром громадського здоров'я Міністерства охорони здоров'я України та бюро ВООЗ в Україні.