A
W
A
R
E

Відповідальне використання антибіотиків

Антибіотики — це суперзброя для боротьби з бактеріями. І як всяка суперзброя, вони мають побічні ефекти та повинні призначатися та прийматися під наглядом спеціалістів. Фахівці з використання антибіотиків — лікарі, і тільки вони. Якщо ж використовувати антимікробні препарати безконтрольно, можна нашкодити не лише своєму здоров'ю.

Бактерії в процесі боротьби вчаться і навчають інших бактерій, передають їм знання, а ті, в свою чергу, стають більш стійкими. З'являються так звані супербактерії, які виробили стійкість до декількох препаратів. І людина помирає від пневмонії, туберкульозу — від будь-якої розповсюдженої хвороби, яку ще вчора можна було вилікувати. Це явище називається антибіотикорезистентністю і скоро антибіотики перестануть діяти — та людство залишиться з бактеріями сам на сам.

Люди без медичної освіти, можуть допомогти лікарям, медичній спільності та людству загалом загальмувати розвиток цього явища, та дати вченим час сформувати стратегії та винайти нові препарати, що будуть боротися з бактеріями у майбутньому. Що конкретно можна зробити?

Антибіотики — лише за рецептом

Існує понад 35 тисяч відомих людству бактерій. Антибіотиків існує 180 видів — і кожна група препаратів бореться з певною групою бактерій. Препарати класифікують за спектром дії, діючою речовиною, порядком призначення тощо. Звучить легко?

У всьому цьому, а ще й у твоїй історії хвороби, стані організму, можливих індивідуальних побічних ефектах в змозі розібратися тільки лікар. І призначати антибіотики — його справа.

ЗСЖ

Як це не банально, щоб бути здоровим, треба жити здорово. Тоді антибіотики не знадобляться взагалі. А за першим пунктом уставу ВООЗ, здоров'я — це не просто відсутність хвороб та фізичних дефектів. Здоров'я — це повне фізичне, душевне і соціальне благополуччя.

Помірні фізичні навантаження, здорове харчування, відмова від шкідливих звичок є найдоступнішими методами профілактики багатьох захворювань. Але це не все. Також важливе ментальне благополуччя, при якому людина може реалізувати власний потенціал, справлятися з життєвими стресами, продуктивно працювати, а також вносити вклад в життя суспільства. Тому ментальна гігієна — це важлива частина здорового способу життя.

Профілактика та гігієна

Знайомся — два кита, на яких, власне, тримається здоровий спосіб життя. Адже краща битва — та, якої не сталося. Тож твоя зброя проти бактерій на сьогодні це: вчасна вакцинація, щоденний душ, регулярне миття рук і презервативи. Все це попередить інфекційні хвороби й потребу в призначенні антибіотиків.

Разом і до кінця

Лікар виписав тобі антибіотик на певний термін прийому? Дотримуйся його. Не ведись на те, що після декількох днів курсу може стати легше — бактерії так просто не відступають. Якщо не закінчити курс, то мікроби, що залишилися в організмі, не ослабнуть, а навчаться боротися з цим препаратом, стануть сильнішими та ще навчать цьому інших бактерій.

Шкідливі поради

Кожна людина — окремий світ. Це стосується і здоров'я. Ніхто, крім лікаря, не зможе правильно оцінити твій стан, бекграунд та призначити правильний антибіотик. Якщо сусіду, куму, товаришу з роботи та водію таксі допоміг певний препарат — це не значить, що він допоможе саме тобі. А хто знає, як той сусід його приймав та чи дійсно препарат допоміг?

Тож пам'ятай: коли справа дійшла до антибіотиків, і загалом — у питаннях, що стосуються здоров'я, не слухай пересічних громадян без медичної експертизи. Якщо хворієш, звернись по медичну допомогу, бо призначати антибіотики — справа лікаря.
Наш сайт використовує файли cookie, які дозволяють зробити роботу з клієнтом більш точною і приємною
Добре, дякую
Close
Цей сайт розроблено в рамках інформаційної кампанії, що здійснюється Центром громадського здоров'я Міністерства охорони здоров'я України та бюро ВООЗ в Україні.