Як діють антибіотики?
Антибіотики вбивають бактерій або зупиняють їхній розвиток, допомагаючи захисній системі організму протистояти захворюванню. Вони можуть як атакувати клітинні стінки мікроорганізмів, так і впливати на їхній обмін речовин. Наприклад, пеніцилін втручається у синтез клітинної стінки бактерії, у якій утворюються дірки. Бактерії стають нежиттєздатними та просто лускаються.
Інші типи антибіотиків борються з виробництвом бактеріями білків, які необхідні їм для існування. Є антибіотики, що ставлять блоки в транспортних системах у стінках клітин з метою порушити природний баланс клітини. Таким чином, бактерії вмирають, не продовжуючи розмноження.
Існує безліч класифікацій антимікробних препаратів. Наприклад, за характером впливу на бактеріальну клітину існує дві групи антибіотиків:
1. Бактеріостатичні. Препарати цього виду залишають бактерії живими, але позбавляють їх здатності розмножуватися. Цю групу антибіотиків призначають при легкому і середньому ступенях перебігу інфекційних захворювань.
2. Бактерициди. Ця група антибіотиків вбиває бактерії, але фізично вони все ще присутні в середовищі. Препарати призначають хворим з тяжкими інфекціями та з ослабленими захисними функціями організму.
Таким чином, антибіотики допомагають організму протистояти бактеріям. Не існує антимікробного препарату, який би подіяв на всі види бактерій. Саме тому призначення антибіотиків — справа виключно лікаря.
Коли без антибіотиків ніяк
Антибіотики призначають лише при бактеріальних інфекціях. Вони не діють на вірусні захворювання чи як профілактика будь-яких хвороб.
Призначати антибіотики може лише лікар. Щоб впевнитися, що це саме бактеріальна хвороба, необхідно додатково здати аналіз крові. Також важливо зробити й аналіз на чутливість до препарату, щоб підібрати антимікробний засіб, який на 100% впорається з бактерією. Якщо ж, наприклад, у вас ангіна, викликана стрептококами (для встановлення діагнозу в більшості випадків достатньо експрес-тесту), або інше досить очевидне бактеріальне захворювання, то, щоб не гаяти час, лікар може призначити найбільш дієвий антимікробний препарат одразу, без аналізу крові.
На початку захворювання симптоми у бактеріальних та вірусних інфекцій можуть бути схожими: нежить, кашель, підвищена температура, біль у горлі. Тому не займайтеся самолікуванням, зверніться за допомогою до лікаря.